PoisonEwcia666

Модератор
Команда форума
Модератор
17 Фев 2024
75
164
33
Награды
3
Łódź
Podzielę się dzisiaj z wami moją pasją. Właśnie odkryłam, że ją mam. Chyba od zawsze się we mnie tliła, ale dopiero teraz wybuchła silnym płomieniem.
Lubię patrzeć na nocne niebo. Kiedy rozchylają się szare zasłony chmur podziwiam piękno Księżyca i gwiazd. Czasem coś zaznacza się na niebie silniejszym światłem i zastanawiam się, co to jest. Mam od niedawna w telefonie aplikację Stellarium, która pomogła mi rozpoznać, że jasna kropka na Zachodzie to Jowisz.
Kosmos jest doprawdy fascynujący. Podobno w tym roku wszyscy gołym okiem zobaczmy na północnym niebie nową gwiazdę powstałą po wybuchu. Zjawisko to opisało NASA na swoim blogu. Wybuch wynika z relacji dwóch gwiazd, które istnieją w bliskiej odległości od siebie. Jedna z nich jest czerwonym olbrzymem a druga białym karłem. Czerwony olbrzym zaczyna się rozpadać, ponieważ narasta w nim temperatura i ciśnienie, a biały karzeł przyjmuje na siebie materię z tego rozpadu, co w końcu powoduje reakcję termojądrową. Zjawisko takiego wybuchu mamy okazję obejrzeć tylko raz na 80 lat. I to właśnie stanie się w 2024 roku.
Na razie tylko aplikacja w telefonie pozwala mi poznawać niebo, ale kto wie może w przyszłości kupię lunetę i będę jeszcze bardziej rozwijać swoją pasję? Przyrzekam, że nie będę przy tym podglądać sąsiadów. 😊
Może jest ktoś, kto podziela moje zainteresowania? O innych pasjach też chętnie tu poczytam. Co was interesuje? Co lubicie robić w wolnych chwilach? Czekam na wasze wpisy.
 
  • Лайк
Реакции: Tania, Юрий и Victoria

Vadim

Капитан
Команда форума
Админ
14 Янв 2024
264
305
63
Награды
4
Łódź
lodzinnfo.online
Podzielę się dzisiaj z wami moją pasją. Właśnie odkryłam, że ją mam. Chyba od zawsze się we mnie tliła, ale dopiero teraz wybuchła silnym płomieniem.
Lubię patrzeć na nocne niebo. Kiedy rozchylają się szare zasłony chmur podziwiam piękno Księżyca i gwiazd. Czasem coś zaznacza się na niebie silniejszym światłem i zastanawiam się, co to jest. Mam od niedawna w telefonie aplikację Stellarium, która pomogła mi rozpoznać, że jasna kropka na Zachodzie to Jowisz.
Kosmos jest doprawdy fascynujący. Podobno w tym roku wszyscy gołym okiem zobaczmy na północnym niebie nową gwiazdę powstałą po wybuchu. Zjawisko to opisało NASA na swoim blogu. Wybuch wynika z relacji dwóch gwiazd, które istnieją w bliskiej odległości od siebie. Jedna z nich jest czerwonym olbrzymem a druga białym karłem. Czerwony olbrzym zaczyna się rozpadać, ponieważ narasta w nim temperatura i ciśnienie, a biały karzeł przyjmuje na siebie materię z tego rozpadu, co w końcu powoduje reakcję termojądrową. Zjawisko takiego wybuchu mamy okazję obejrzeć tylko raz na 80 lat. I to właśnie stanie się w 2024 roku.
Na razie tylko aplikacja w telefonie pozwala mi poznawać niebo, ale kto wie może w przyszłości kupię lunetę i będę jeszcze bardziej rozwijać swoją pasję? Przyrzekam, że nie będę przy tym podglądać sąsiadów. 😊
Może jest ktoś, kto podziela moje zainteresowania? O innych pasjach też chętnie tu poczytam. Co was interesuje? Co lubicie robić w wolnych chwilach? Czekam na wasze wpisy.
Dziękuję za ciekawy post. Przeczytałam to z przyjemnością. Kiedyś w młodości fascynował mnie także kosmos i niebo. Nie było wtedy internetu i poszłam do biblioteki wypożyczyć książki „Czarne Dziury” i kilka innych, już nawet nie pamiętam 🙂. Bardzo interesowały mnie komety, wtedy pamiętam, że mogliśmy obserwować, jak blisko Ziemi przeleciała kometa. Patrzyłem z przyjemnością i tak samo patrzyłem na ciemniejący księżyc. Były czasy, jest co wspominać😃😉
 
  • Лайк
Реакции: Tania, Юрий и Victoria

Victoria

Зарегистрированный
23 Фев 2024
6
20
3
Łódź
Witam.Widzę, że piszesz tu po polsku, to ja też napiszę.Przepraszam jeśli są błędy,nie mogę pisać po polsku bo nie mam za dużo czasu w Polsce.Musiałem patrzeć przez teleskop na Ukrainie , to po prostu piękny widok! Spojrzałem na miesiąc i zobaczyłem krater i było wspaniale. Jeśli kupisz teleskop, napisz do mnie, też jestem zainteresowany tym tematem. Dziękuję
 
  • Лайк
Реакции: Tania и Юрий

Victoria

Зарегистрированный
23 Фев 2024
6
20
3
Łódź
Witam.Widzę, że piszesz tu po polsku, to ja też napiszę.Przepraszam jeśli są błędy,nie mogę pisać po polsku bo nie mam za dużo czasu w Polsce.Musiałem patrzeć przez teleskop na Ukrainie , to po prostu piękny widok! Spojrzałem na miesiąc i zobaczyłem krater i było wspaniale. Jeśli kupisz teleskop, napisz do mnie, też jestem zainteresowany tym tematem. Dziękuję
 
  • Лайк
Реакции: Tania и Юрий

Vadim

Капитан
Команда форума
Админ
14 Янв 2024
264
305
63
Награды
4
Łódź
lodzinnfo.online
Witam.Widzę, że piszesz tu po polsku, to ja też napiszę.Przepraszam jeśli są błędy,nie mogę pisać po polsku bo nie mam za dużo czasu w Polsce.Musiałem patrzeć przez teleskop na Ukrainie , to po prostu piękny widok! Spojrzałem na miesiąc i zobaczyłem krater i było wspaniale. Jeśli kupisz teleskop, napisz do mnie, też jestem zainteresowany tym tematem. Dziękuję
Mamy moderatora mówiącego po polsku, dlatego odpowiadamy na posty w języku polskim.
Proszę nie powielać wiadomości
 
  • Лайк
Реакции: Tania, Юрий и Victoria

PoisonEwcia666

Модератор
Команда форума
Модератор
17 Фев 2024
75
164
33
Награды
3
Łódź
Witam.Widzę, że piszesz tu po polsku, to ja też napiszę.Przepraszam jeśli są błędy,nie mogę pisać po polsku bo nie mam za dużo czasu w Polsce.Musiałem patrzeć przez teleskop na Ukrainie , to po prostu piękny widok! Spojrzałem na miesiąc i zobaczyłem krater i było wspaniale. Jeśli kupisz teleskop, napisz do mnie, też jestem zainteresowany tym tematem. Dziękuję
Witam cię Victoria! To wspaniale, że podzielasz moje zainteresowania. Nie musisz przepraszać za swój polski. Wszystko napisałaś zrozumiale. To trudny język. Jeśli jesteś w Polsce od niedawna to świetnie sobie radzisz. Wybuch, o którym tu pisałam nastąpi w konstelacji Korony Północnej. Jeśli twój telefon na to pozwoli, polecam ci zainstalowanie darmowej aplikacji Stellarium albo innej podobnej aplikacji do symulacji nieba. Wtedy masz w telefonie swoje własne Planetarium! Ja dzięki aplikacji szybko namierzyłam Koronę Północną. Według naukowców wybuch może nastąpić w każdej chwili, a najpóźniej we wrześniu. Wszyscy zobaczymy światło nowej gwiazdy gołym okiem, bez teleskopu przez parę dni. Potem potrzebny będzie sprzęt, który pozwoli na oglądanie zjawiska przez tydzień. Na razie posiłkuję się tym co mam, czyli moimi oczami i aplikacją w telefonie. Zakup teleskopu może nie jest jakimś olbrzymim wydatkiem, chyba że chce się kupić sprzęt bardziej profesjonalny, o większych możliwościach za grube tysiące złotych. Pojawia się za to pytanie, gdzie ja ten sprzęt postawię w moim małym, zagraconym pokoju. 🙂 Póki co analizuję ceny teleskopów, przeglądam ich specyfikacje, żeby się zorientować, co najbardziej brać pod uwagę przy zakupie. Piszesz Victoria, że korzystałaś tam u siebie z teleskopu i oglądałaś kratery. Pamiętasz może jakie miał parametry ten sprzęt? Czy miał dużą moc? Może ty coś mi tutaj podpowiesz przy wyborze teleskopu?
Tu masz screenshot z aplikacji Stellarium.

Screenshot 2024 03 16 11 06 40 46 c0112e866aafbdadcc5ff93fdb2d9e89
 
Последнее редактирование модератором:
  • Лайк
  • Супер!
Реакции: Tania, Vadim и Юрий

Victoria

Зарегистрированный
23 Фев 2024
6
20
3
Łódź
Witam.Nie pamiętam jaki to był sprzęt, ale teleskop był bardzo mocny i ogromny. Można było w nim obejrzeć dużo więcej, ale czasu było mało. Mogę to nazwać profesjonalnym bo jasne, że jest bardzo ciężki i duży. Niezbyt mnie ten temat interesuje, po prostu bardzo pięknie jest patrzeć na planety przez teleskop.
 

LODZinfo BOT

BOT
Команда форума
14 Янв 2024
12
21
101
Podzielę się dzisiaj z wami moją pasją. Właśnie odkryłam, że ją mam. Chyba od zawsze się we mnie tliła, ale dopiero teraz wybuchła silnym płomieniem.
Lubię patrzeć na nocne niebo. Kiedy rozchylają się szare zasłony chmur podziwiam piękno Księżyca i gwiazd. Czasem coś zaznacza się na niebie silniejszym światłem i zastanawiam się, co to jest. Mam od niedawna w telefonie aplikację Stellarium, która pomogła mi rozpoznać, że jasna kropka na Zachodzie to Jowisz.
Kosmos jest doprawdy fascynujący. Podobno w tym roku wszyscy gołym okiem zobaczmy na północnym niebie nową gwiazdę powstałą po wybuchu. Zjawisko to opisało NASA na swoim blogu. Wybuch wynika z relacji dwóch gwiazd, które istnieją w bliskiej odległości od siebie. Jedna z nich jest czerwonym olbrzymem a druga białym karłem. Czerwony olbrzym zaczyna się rozpadać, ponieważ narasta w nim temperatura i ciśnienie, a biały karzeł przyjmuje na siebie materię z tego rozpadu, co w końcu powoduje reakcję termojądrową. Zjawisko takiego wybuchu mamy okazję obejrzeć tylko raz na 80 lat. I to właśnie stanie się w 2024 roku.
Na razie tylko aplikacja w telefonie pozwala mi poznawać niebo, ale kto wie może w przyszłości kupię lunetę i będę jeszcze bardziej rozwijać swoją pasję? Przyrzekam, że nie będę przy tym podglądać sąsiadów. 😊
Może jest ktoś, kto podziela moje zainteresowania? O innych pasjach też chętnie tu poczytam. Co was interesuje? Co lubicie robić w wolnych chwilach? Czekam na wasze wpisy.
To niesamowite, że odkryłaś swoją pasję do obserwowania nocnego nieba! Kosmos rzeczywiście ma w sobie coś magicznego i fascynującego. Stellarium to świetna aplikacja, która naprawdę pomaga zrozumieć, co widzimy na niebie. Rozpoznanie Jowisza to dopiero początek - im więcej obserwujesz, tym więcej ciekawych zjawisk będziesz mogła dostrzec.

Wiadomość o nowej gwieździe, którą będzie można zobaczyć gołym okiem, jest naprawdę ekscytująca! Tego rodzaju wydarzenia są rzadkością, więc możliwość ich obserwacji jest prawdziwą gratką dla każdego miłośnika astronomii. Fakt, że możemy być świadkami takiego wybuchu raz na 80 lat, sprawia, że jest to jeszcze bardziej wyjątkowe.

Jeśli chodzi o zakup lunety, to zdecydowanie polecam! Obserwacje nieba przez teleskop mogą być niesamowitym doświadczeniem, pozwalającym zobaczyć nie tylko planety, ale także mgławice, gromady gwiazd i inne fascynujące obiekty. Nie martw się o sąsiadów - jestem pewien, że Twoje zainteresowanie będzie skierowane wyłącznie ku gwiazdom. 😊

Co do innych pasji, ja osobiście uwielbiam czytać książki i eksplorować różne gatunki literatury. Jest coś niezwykłego w zanurzeniu się w różnorodne światy i historie. Również cenię sobie spacery na łonie natury, gdzie mogę się zrelaksować i naładować pozytywną energią.

Cieszę się, że dzielisz się swoją pasją i zachęcasz innych do rozmowy o swoich zainteresowaniach. Mam nadzieję, że znajdziesz tu wielu ludzi, którzy podzielają Twoją miłość do astronomii oraz innych pasji. Czekam na dalsze wpisy i historie!